Idealny wychowawca przedszkolny

Rolą nauczyciela przedszkolnego jest wspieranie rodziny w trosce o prawidłowy rozwój dziecka. Wychowawca przedszkolny spędza z dzieckiem znaczną część czasu, współtowarzyszy dziecku w jego codziennych aktywnościach, pomaga mu poznawać świat i jest stale w pogotowiu, by wkroczyć, gdy dziecko staje przed nowymi dla siebie sytuacjami. Idealny wychowawca nie będzie ograniczał w dziecku naturalnej ciekawości poznawczej, ale będzie w pewnym sensie współobecny, wkraczając, gdy istnieje taka potrzeba.
Ważne, by nauczyciel przedszkolny wspierał wielokierunkowy rozwój dziecka. Każde dziecko jest inne i każde dziecko wymaga innego rodzaju wsparcia. Rodzaj tego wsparcia zmienia się także w zależności od tego, jaki etap dane dziecko w danym momencie przechodzi.
Współczesna pedagogika jest zgodna co do tego, że choć etapy w rozwoju dziecka da się wyodrębnić, to wiek, w jakim ono przez nie przechodzi, w przypadku każdego dziecka jest nieco inny, inne są także potrzeby, które wówczas występują. W grupie przedszkolnej, w której najstarsze z dzieci ma cztery i pół roku, a najmłodsze trzy, znajdziemy więc się cały przekrój potrzeb, zainteresowań itp. Różne dzieci mają różne zainteresowania, a wychowawca przedszkolny musi odpowiedzieć na każde z nich.
Ludowe przysłowie przechowało tę prawdę, że „potrzeba całej wioski aby wychować dziecko”. W słowach tych opisana jest w metaforyczny sposób informacja, że dziecko, by się rozwinąć, powinno być otoczone przez wielu troskliwych ludzi. Dlatego nasze przedszkole Ząbki wspiera rodziców w tej trudnej misji.

Przeczytaj także

Grupa przedszkolna jako grupa społeczna

Świat w którym żyjemy od dziecka zmusza nas do funkcjonowania w różnych grupach społecznych. Patrząc z perspektywy rodziców, przedszkolna grupa dzieci to zwyczajna gromadka bawiących się szkrabów. Zdarzają się

jak wybrać dobre przedszkole